TAYLOR Patrick – DOKTORE, FOFREM, JDE O ŽIVOT !

2.3.2011 14:16 | autor Martin Biša

Knížka která pohladí na duši a zcela netradičně (alespoň myslím) jak ženy, tak i muže…

Knížku „Doktore, fofrem, jde o život" od Patricka Taylora jsem snad ani neměl v úmyslu. Nacpaly  mi ji do ruky moje milé knihovnice když jsem se zase mlsně potloukal po oddělení a hledal co bych. Venku bylo nevlídné šedivé počasí, takové nanicovaté a dobrá kniha by se opravdu hodila. Jenomže naše oddělení fantasy literatury mám již sjeté odshora dolů a opravdu si moc neumím vybírat knížky.

No a tak jsem dal na rady knihovnic ať taky zkusím něco jiného než fantasy a s drobným bručením jsem knihu zastrčil do tašky. Došel jsem s ní domů, posadil se do křesla (že ji teda jako okouknu) a odtrhl jsem se až v třetině svazku. Nutno ale podotknout, že první díl je ze všech tří nejtenčí..

„Doktore fofrem.." je příběhem mladého doktora nastupujícího do jeho prvního zaměstnání jako asistent vesnického doktora Fingala O´Reillyho na irském venkově... Nebo možná je to o lidech na irském venkově? Nebo je to o tom všem  dohromady? A dost možná že je to hlavně o člověčenství , zde v knize podaném nádherným prostým způsobem. Autor dokáže psát jako když vypráví, no a to potom to čtení opravdu odsýpá.

Ano knížka není jedním příběhem. Je sbírkou příběhů, humorných historek, ale i vážných zamyšlení a romantických momentů zasazených do prostředí Irského venkova. Osobitným způsobem i jazykem jsou zde vykresleny obě hlavní postavy doktorů Barryho a Fingala. Mladý Barry nic zlého netuše přichází ke dveřím domu ze kterých jeho budoucí mentor právě ručně vyhazuje ze dveří jednoho ze svých pacientů.. A hned se naučí první „pravidlo" vesnického doktora „nikdy pacientům nedovol, aby ti přerostli přes hlavu". Přestože první setkání se „šéfem" bylo spíš odstrašující, velice záhy Barry zjišťuje že pod drsným Fingalovým zevnějškem se skrývá ryzí srdce a stávají se z nich výborní přátelé. No a nyní již nic nebrání tomu aby se Barry začal seznamovat s lidmi z Ballybucklebo.

Pokud chcete i vy, vřele vám knihu doporučuji. Knížka umí opravdu zahřát u srdce svojí prostou upřímností se kterou vám své příběhy předkládá. Po druhém a třetím díle již sáhnete bez nejmenšího zaváhání..

Jo, a je to taky kuchařka!!