Stíny nad Krušnými horami

23.1.2018 8:56

Kniha "Stíny nad Krušnými horami", kterou vydala nadace St. Joachim, je nejspíš jedinečným počinem v historii knižního světa vůbec. Alespoň co já vím. Pět českých a šest německých autorů spojilo svůj um a literární nadání v souboru krátkých povídek s kriminální zápletkou, odehrávajících se v oblasti Krušných hor. Každá z jedenácti povídek v knize figuruje jak v českém, tak v německém jazyce, a kniha byla v rámci literárního čtení představena ve všech městech či obcích, která se v příbězích vyskytují.

Paleta příběhů je opravdu pestrá, od nevinně vyhlížející pověsti o čarovném kvítku, až po mrazivě silný příběh lásky, zrady a pomsty, který, přiznávám se, mě opravdu odzbrojil. Během čtení navštívíme místa, která důvěrně známe nebo jsme o nich alespoň slyšeli - my, kteří z oblasti Krušných hor pocházíme. A ti, kteří tu nežijí, se mohou seznámit s místy, o kterých možná četli, možná slyšeli a třeba i uvažují, že by se na ně někdy rádi podívali.

Každá z povídek má své kouzlo, i když je pravda, že některé z nich mě zase tolik nezaujaly (ano, jsem zmlsaná čtenářka, která touží být ohromena a překvapena). Nicméně pár z nich bych chtěla zmínit, protože se jim povedlo mě dojmout (Vzpomínky pláčou krásně od Renaty Šindelářové), ohromit tak, že mi z toho lezl mráz po zádech (Taxi do Berlína od Stefana Tschöka), napínat do poslední stránky nedočkavostí, co z toho vlastně vyleze (Třináctá keška Katji Martens) nebo si prostě užít jen dobře sepsaný příběh, jehož konec se dal snadno odhadnout, přesto však děsil svou neúprosností osudu (Kalich smrti od Ralfa Alexe Fichtnera).

Zkrátka, ačkoli každá povídka byla o něčem jiném, viděna jinýma očima, aktéry jsou stále lidé. Lidé se všemi svými smutky, radostmi, zlobou, touhou po pomstě, touhou po splnění svých snů, touhou po lásce... Lidé, kteří bojují s osudem, brání se, vraždí, lžou, kradou... Lidé, kteří jsou prostě a zkrátka zase jen lidmi.

Pro mě zůstává tahle kniha zajímavým nápadem Nadace St. Joachim, která v současné době uvažuje o vydání knihy "Stíny nad Krušnými horami 2". Spojit české a německé autory při společném počinu jistě stojí za všechnu tu námahu, práci a starosti, která zrod této knihy musela zajisté provázet. Obálka, kterou zdobí ilustrace jednoho z autorů (Ralfa Alexe Fichtnera), je zajímavá a odráží přesně to, o čem kniha je. Protože stíny panují nejen nad Krušnými horami. Každý z nás si totiž v sobě nese skrytý stín viny, zrady, bolesti, křivdy či nepochopení. A každý z nás touží po odpuštění. Nebo ne?