vypnout grafiku

Knihovna Klášterec nad Ohří

kultura

zamek

kd klášterec

kino


Martišková, Petra LÉTO NA VODĚ

19.7.2018 10:06

Co vzít do ruky začátkem léta než knihu, která už svým názvem slibuje, že půjde přesně o to, co očekáváte: Hravý, letní příběh plný romantiky, humoru a bláznivých dobrodružství. "Léto na vodě" mé oblíbené spisovatelky Petry Martiškové tohle všechno nejen slibuje, ale všechno to i něco navíc vám skutečně dá...

Knížka vypadá útle, ale je nabitá vtipnými hláškami, něžnou romantikou počínající lásky, citovými zmatky i chybami, kterých se nedopouští jen mladí, ale leckdy i ti, jenž by měli jít příkladem - rodiče. Skoro 200 stran příběhu jsem zhltla téměř na jedno skousnutí, tak moc se mi příběh Anety, jejího dvojčete Beaty, stejně starých kamarádek i kluků z průmyslovky, co spolu nečekaně mají trávit tři týdny na vodě, zažral pod kůži.

Příběh nás vtáhne do děje někdy koncem školního roku, kdy sledujeme věčné rozmíšky dvou sester, co by měly stát při sobě - ale nestojí. Kdy nakoukneme pod pokličku vztahů rodiny, která navenek působí stabilně, ale pod povrchem to začíná vřít a vratká zem se všem zaklepe pod nohama. Aneta z toho radost vůbec nemá - a kdo by také měl, když se rodiče stále jen hádají a na obzoru visí rozvod?

Možná i proto vítá nečekanou výhru v soutěži jako únik od reality. Navíc, když je poblíž kluk, v jehož očích se nečekaně dokáže úplně ztratit.

Letní příběh, kterých už tu bylo plno, ale přece jen něčím jiný. I přes neustálé rozmíšky věčně rozhádaných holek nebo mezi sebou soupeřících kluků jsem ze stránek cítila pohodu, mezi řádky náklonnost, mezi hořkými slovy touhu po lásce a naději. A tu nám autorka Petra Martišková přináší vrchovatě. Co přináší navíc jsou opravdu vtipné situace, kdy se smějete tak, až vám slzy vhrknou do očí. Alespoň já jsem to tak měla. V podstatě až na jediný okamžik, kdy mi naopak hrůzou naskákala husí kůže - autorka prostě umí psát. Odlehčí situaci tam, kde by to zavánělo kýčem, a přidá trošku napětí tam, kde by to lehce sklouzlo do všednosti. Tím se její příběh stává nevšedním a právě takovým příběhem, ke kterému se rozhodně budete chtít vracet. Třeba zase příští léto...

Zobrazeno 350x

Jsme tu pro Vás
Výpůjční doba:
Pondělí Dospělé 9-12 13-17
Dětské   13-17
Středa Dospělé 9-12 13-18
Dětské 9-12 13-18
Pátek Dospělé 9-12 13-17
Dětské   13-17

V období prázdnin je v oddělení pro mládež otevřeno stejně jako v oddělení pro dospělé!

Pro hříšníky !!
Rychlé informace
Knihovna Klášterec nad Ohří
Copyright © Knihovna Klášterec nad Ohří - design & code © Ing. Martin Žaloudek & Roman Novotný
foto: Bc. Radek Fišer, Vítězslav Růta