KNIHOVNA - Co se děje a proč?

3.9.2018 8:26

Od 1. srpna přešla městská knihovna na nový registrační a výpůjční systém KOHA. Naši čtenáři bohužel zaznamenali v prvních dnech nasazení systému určité zdržení. Také po nich knihovnice chtějí znovu vyplnit přihlášku a avizují změnu v placení zpozdného (upomínek). PROČ se dozvíte dále v článku…

PROČ knihovna nasazuje nový systém?

PROTOŽE tomu starému již pomalu končí podpora a hlavně, nesplňoval tak docela současné nároky na zabezpečení osobních údajů našich čtenářů. Ano, všechno se to točí kolem GDPR, ale i kdyby GDPR nebylo, knihovna by se musela po novém systému poohlížet stejně.

PROČ se tvoří fronty?

Já myslím, že to všichni znáte. Samozřejmě, že nový systém prošel měsíčním testovacím provozem na „mrtvých“ datech. Jenomže, tam se nedají odhalit a vychytat všechny nahodilosti. A když se nad tím zamyslíte, i vám chvíli trvá, než si zvyknete třeba na novou televizi a na nový telefon si třeba nezvyknete nikdy. Takže prosíme o chvíli trpělivosti.

PROČ mám podepisovat novou přihlášku?

I zde je více důvodů. Prvním z nich je opět GDPR. Chceme vám na nových přihláškách dát vědět, že se o vaše data staráme a také jaká máte práva. Navíc ale nový knihovní systém umožňuje opravdu rozsáhle komunikovat s čtenáři pomocí SMS a E-mailů. Můžete tedy pomocí SMS dostat zprávu že se blíží konec výpůjční doby, zprávu o upomínce, o připravené rezervaci (ty už systém rozesílá). K tomu ale potřebujeme doplnit váš telefonický kontakt a nejlépe i E-mail. A – podle GDPR nám využití těchto údajů musíte povolit. Ale kdo nechce, telefon ani E-mail dávat nemusí. Ochudí se tím ale o opravdu užitečného pomocníka a navíc si bude muset komunikaci poštou uhradit.

PROČ se mění systém upomínek a JAK?

A je tu ještě jeden důvod. Nasazení nového knihovního systému pro vás jako pro čtenáře neznamená (snad kromě zdržení zpočátku) žádné velké změny. Jedna velká změna tu ale přeci jenom bude. Zpozdné (upomínky) KOHA účtuje diametrálně jinak. V současnosti, když jste se nám měsíc neozvali, zaplatili jste první upomínku, pokud dva měsíce, tak druhou atd. KOHA počítá upomínky podle dlužných knih. Tedy v praxi asi takto – Máte doma 6 knih. Z nich 4 máte půjčené od minulé návštěvy, tedy asi týden. Ale ty dvě, ty mršky už vám doma leží měsíc a půl. Proč, to není teď důležité. Tedy ty dvě mršky (pokud jste si je neprodloužili) vás nově budou stát 5,-Kč/týden/kus. Máte-li je tedy doma již 14 dnů v upomínce, bude vás to stát 5x2x2=20,-Kč. Samozřejmě může nastat i horrorový scénář, kdy nám již půl roku dlužíte 10 knih a potom by to bylo 5,-Kč x cca 24 týdnů x 10knih = 1200,-Kč. No jasně že nejsme lidožrouti!! Max cena za upomínky bude omezena, na kolik o tom ještě jednáme. UVĚDOMTE SI ALE, ŽE TAKOVOUTO ROZSÁHLOU NEKÁZNÍ POŠKOZUJETE OSTATNÍ ČTENÁŘE!

JAK se zcela vyhnout placení upomínek?

Úplně stejně jako dosud, jen s větším komfortem. Tedy:

a) vracet knihy včas a půjčovat si jen tolik knih, které jste schopni v pohodě přečíst

b) pokud knihu opravdu nestihnete přečíst za měsíc, tak si ji prodlužte – tím, že nám dáte vědět, že knihu máte si také zajistíte, že nebudete platit upomínku. Výpůjčku lze prodloužit až na čtvrt roku a to návštěvou v knihovně, telefonicky, E-mailem nebo přes vaše čtenářské konto. POZOR, KNIHY NA KTERÉ JE REZERVACE PRODLOUŽIT NELZE!!

c) pokud nám svěříte telefonický nebo E-mailový kontakt, budete vždy upozorněni, že se blíží doba, kdy knihu musíte vrátit. Jako důrazné upozornění potom bude sloužit SMS v den kdy je poslední možnost vrácení knihy. To se bohužel netýká těch čtenářů, kteří nám své kontakty z jakýchkoliv důvodů neposkytnou. Těm bude odeslán dopis poštou s vyčíslením ceny zpozdného a výpisem knih.

JAK se přihlásím do svého čtenářského konta?

Podobně jako ve starém systému, budete si moci spoustu věcí vyřídit sami z domova. Jako nejdůležitější mne napadá prodloužení výpůjčky, rezervace titulu, ale můžete si třeba jen projít historii svých výpůjček..

K tomu ale potřebujete přihlašovací jméno a heslo. HESLO PRO PRVNÍ PŘIHLÁŠENÍ OBDRŽÍTE NA LÍSTEČKU OD KNIHOVNICE NA POŽÁDÁNÍ.